ویتامین ها

ویتامین‌ها نقش مهم و اساسی در رشد و سلامت کودکان ایفا می‌کنند. رشد سالم بافت‌ها، ترمیم استخوان‌ها، تشکیل دندان‌ها و ماهیچه‌ها همگی به وجود ویتامین‌ها در بدن وابسته است. اگر به رشد و سلامت کودک دلبند خود اهمیت می‌دهید و می‌خواهید فرزند شاداب داشته باشید، ویتامین‌ها و مکمل‌ها را فراموش نکنید. اگر بخواهیم تبلیغاتی را که هر روزه در رسانه‌های عمومی می‌شود باور و به آنها اعتماد کنیم هر کودکی در طول روز نیاز به مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها دارد اما سوالی که ذهن هر پدر و مادری را مشغول می‌کند این است که آیا باید این تبلیغات را باور کنیم؟ آیا این داروهای خوراکی به آن اندازه که گفته می‌شوند موثر هستند و سوالات زیاد دیگری در ذهن این والدین نگران با دیدن این تبلیغات موج می‌زند. در این مقاله و مقالات بعدی، اطلاعاتی درمورد ویتامین‌ها و مکمل های مورد نیاز کودکان و فواید آنها به شما داده می‌شود که تصمیم گیری را برای شما راحت‌تر خواهد نمود.

ضرورت مصرف ویتامین‌های A وD  در نوزادان و کودکان

با وجود اینکه شیرمادر کامل‌ترین منبع تغذیه‌ای نوزادان بشمار می‌رود، اما قطره ویتامین آ + د نیز از ١٥روزگی برای کلیه نوزادان تجویز می‌شود. نیازهای تغذیه‌ای نوزادان و کودکان به دلیل قرار داشتن در مرحله رشد و یادگیری از اهمیت خاصی برخوردار بوده و هرگونه اختلالی درتغذیه‌ی آنان، می‌تواند موجب وارد آمدن لطمات شدید و جبران ناپذیری به رشد، قدرت یادگیری و حافظه آنان شود. بنابراین با توجه به اهمیت خاص سلامت نوزادان و کودکان و جایگاه مهمی که این گروه در خانواده و جامعه دارند، لازم است به تغذیه و سلامت آنان توجه کافی شود.

فواید ویتامین:  A

  • تنظیم و تقویت سیستم ایمنی بدن
  •  تقویت قوه بینایی
  • حفظ سلامت و رشد استخوان‌ها، بافت‌ها، اندام‌ها و سلول‌های مختلف بدن
  • رشد و شکل‌گیری عضله و نسج ماهیچه‌ای
  • تنظیم و تقویت خون سازی

 

منابع طبیعی ویتامین  A

زرده تخم مرغ، شیر و فرآورده‌های لبنی غنی شده و جگر از بهترین منابع حیوانی ویتامین A بوده و جذب بالایی دارند. از جمله منابع گیاهی این ویتامین نیز می‌توان به سیب زمینی، اسفناج، برگ چغندر، کلم بروکلی، هویج، کدو حلوایی و میوه‌های زرد و نارنجی رنگ اشاره کرد.

فواید ویتامین D :

  • حفظ و تقویت رشد و سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها
  • تنظیم و تقویت رشد بافت‌های پوستی و‌ سلول‌های مختلف بدن
  • حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن

منابع طبیعی ویتامین  D

  • در معرض اشعه آفتاب: در پوست انسان ماده‌ای به نام «دهیدروکلسترول» وجود دارد که پیش‌ساز ویتامین D است و در اثر تابیدن اشعه آفتاب به پوست، مراحلی را در بدن طی کرده و سرانجام در کلیه، به ویتامین D فعال تبدیل می‌شود.
  • موادغذایی نظیر: کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، قارچ، ماهی سالمون، خامه و جگر.

استفاده از منابع فوق، در رژیم غذایی کودکان امکان‌پذیر است اما در خصوص نوزادان و یا کودکانی که تمایل کمتری به مصرف منابع طبیعی دارند، مکمل‌ها در تامین ویتامین‌های A و D نقش مهمی ایفا می‌کنند، که از جمله آنها می‌توان آدوکید (قطره آ + د الحاوی) را نام برد.