درد را از هر طرف بنویسى درد است

«درد را از هر طرف بنویسی درد است» این جمله را شاید بارها شنیده باشید و حتی خودتان هر روز درگیر این دردها و به دنبال راه حل‌های مختلف برای رهایی از شرشان باشید. این واژه 3 حرفی و به ظاهر کوچک کیفیت زندگی بسیاری از آدم‌ها را تحت تاثیر قرار داده و آنها را در مقابل خود به زانو در می‌آورد. درد که بیاید فرقی نمی‌کند از کجا شروع ‌شود و کجا را درگیر کند، مهم آن لحظه‌ای است که به دنبال یک قرص مسکن تمام خانه را زیر و رو می‌کنید. همان طور که درد جزء جدا نشدنی زندگی است مسکن‌ها هم نقش روزانه خود را ایفا می‌کنند. در هر کیفی یک ورقه قرص مسکن وجود دارد با نام‌ها و دوزهای مختلف. قرص‌های ایرانی و خارجی که تنها با عنوان مسکن شناخته می‌شوند. اما چقدر در موردشان می‌دانیم؟ اصلا آنها به درد مشکل ما می‌خورند؟ اینها تمام سؤال‌هایی است که باید جوابشان را بدانید تا تندرستی را عضو جدانشدنی وجودتان کنید. برای دانستن جواب این سؤال‌ها این مطلب را بخوانید….

درباره داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی به منظور کاهش التهاب، درد و تب مصرف می‌شوند. این داروها در بسیاری ازکشورها بدون نسخه پزشک نیز قابل تهیه بوده و بیماران بدون تجویز پزشک آن هارا مصرف می‌کنند. به همین علت داشتن اطلاعات کامل درمورد این نوع داروها اهمیت زیادی دارد. مکانیسم تاثیر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی با داروهای استروئیدی (داروهای کورتونی) متفاوت است. این داروها با ممانعت از آنزیم‌هایی به نام سیکلواکسیژناز که در تولید پروستاگالندین نقش دارند موجب کاهش درد، التهاب و تب می‌شوند، با آنکه مکانیسم تاثیر این داروها یکسان است ولی ممکن است در افراد مختلف اثرات درمانی و عوارض جانبی آن‌ها متفاوت باشد.

کدام مسکن را برای چه دردی بخوریم؟

استامینوفن

به طورکلی اولین انتخاب هر کسی برای تسکین درد، استامینوفن است. در حال حاضر، استامینوفن شناخته شده‌ترین دارویی است که افراد برای تسکین درد استفاده می‌کنند.

ایبوپروفن

از ایبوپروفن در درمان التهاب مفصلی مانند روماتیسم مفصلی، نقرس، تب، دردهای قاعدگی، سردرد، کمردرد، درد دندان، کرامپ‌های عضلانی، درد ناشی از کشیدگی رباط‌ها و پیچ خوردن مفاصل و آسیب‌های کوچک استفاده می‌شود.

ترکیب استامینوفن- ایبوپروفن- کافئین

این دارو در داروسازی الحاوی با نام برند نوافن که در بهترین سطح کیفی تولید می‌شود، از بهترین انتخاب‌ها در درمان دردهای خفیف تا متوسط ناشی از سردرد (عصبی و میگرنی)، دردهای عصبی- ماهیچه‌ای، دردهای مفصلی و دیس منوره بوده و پیشنهاد اول دندانپزشکان برای دندان درد می‌باشد.