پیش دیابت چیست؟

🔸زمانی که میزان قند خون فرد از میزان طبیعی بالاتر بوده ولی بقدری بالا نباشد که به آن دیابت اطلاق شود از واژه پیش دیابت استفاده می‌شود.
🔸اکثریت قریب باتفاق افراد از اینکه در مرحله پیش دیابت قرار دارند، خبر ندارند در حالی که پیش دیابت، فرد را در معرض خطر دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی و حوادث عروق مغزی قرار می‌دهد.
خبر خوب این است که با اعمال تغییراتی در شیوه زندگی، از پیشرفت پیش دیابت به سمت دیابت و عوارض ناشی از آن می‌توان پیشگیری کرد.

🔷 علت پیش دیابت:
در بدن شما غده لوزالمعده وظیفه ترشح انسولین را بر عهده دارد و انسولین مانند کلیدی، در سلول‌های بدن را به روی گلوکز (قند) باز می‌کند تا با سوخت و ساز قند در داخل سلول، انرژی لازم برای انجام کلیه فعالیت‌های بدن تامین می‌گردد. در صورتی که بنابر هر دلیلی انسولین نتواند کار خودش را انجام دهد و یا مقاومتی در مقابل انسولین وجود داشته باشد مانند: چاقی، کم تحرکی، غذاهای ناسالم، مصرف سیگار و یا سایر دخانیات، استرس و… لوزالمعده برای کنترل قند خون در محدوده طبیعی ، انسولین بیشتری ترشح می‌کند و سرانجام با خسته شدن سلول‌های ترشح کننده انسولین، قند خون بالا رفته و فرد مبتلا به پیش دیابت و در نهایت دیابت می‌شود.

🔶علایم و نشانه‌های پیش دیابت:
ممکن است سال‌ها در وضعیت پیش دیابت بدون وجود هر گونه علامتی باشید.
در صورت وجود هر یک از موارد زیر از پزشک خود بخواهید تا آزمایش قند خون برایتان درخواست نماید:
🔸 اضافه وزن
🔸 سن بیش از ۴۵ سال
🔸وجود دیابت نوع ۲ در اعضا درجه اول خانواده (پدر، مادر، برادر و خواهر)
🔸 سابقه دیابت بارداری و یا تولد نوزاد با وزن بیش از ۴ کیلوگرم
🔸سابقه کیست های تخمدانی
🔸با انجام آزمایش ساده قند خون می‌توانید از وجود پیش دیابت با خبر شوید

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux